HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT 
 Životopis a průvodce Necronomiconem
 
 
HPL1890-1937 
Howard Phillips Lovecraft se narodil 20. srpna 1890 v Providence na Rhode Islandu, kde prožil až na dva roky strávené v New Yorku a Nové Anglii celý svůj život. Mnohé z jeho fiktivních příběhů se odehrávají v teritoriu jeho rodné oblasti. Už v ranném věku čtyř let začíná s četbou a jeho prvními knihami se stávají díla Julese Vernea a bratří Grimmů, které brzy doplnil řeckými a římskými mýty a seznámil se georgiánskou poezií 18. století, která se stala vzorem pro jeho básnickou tvorbu. V sedmi letech se H.P.L. seznamuje s Poem, jenž ho inspiruje k prvním povídkám a později tuto okolnost sám označuje jako "počátek svého pádu", čímž má na mysli, že od tohoto okamžiku nikdy nemohl sledovat krásu života, aby si též zároven neuvědomoval hrozbu smrti. Ve věku desíti let začíná Lovecraft obvjevovat vědu a zamilovává si astronomii, ze které později tak často čerpal vesmírné motivy, charakterizující jeho tvorbu. Dalších deset let napsal několik astronomických studií, které publikoval v místním tisku a zabýval se rovněž i chemií.  
Celý svůj život trpěl různými nemocemi, bolestmi hlavy, nervozitou, únavou (projevující se během jeho školní docházky) a nakonec i nervovým zhroucením, díky jemuž nepostoupil ze střední školy na universitu. Za své samoucky získanévzdělání mohl děkovat především rozsáhlé knihovně svého dědečka Whippleho Phillipse, často své přátele ohromoval svými rozsáhlými vědomostmi a dobrou pamětí. 
Spisovatelské sklony v Lovecraftovi zažehly i nepříznivé rodinné okolnosti. Otec, Winfield Scott Lovecraft, vykonával povolání cestujícího obchodního zástupce a zemřel, když bylo malému Howardovi osm let. 
Jako příčina je udáván silný alkoholismus a syfilis. Po pěti letech strávených v ústavu umírá i jeho matka, Sarah Susan Phillipsová (1921). Není tedy divu, že několik příběhů začíná Lovecraft, stejně jako Poe, obavou o své duševní zdraví, jež by mohlo být dědičně narušeno. Howardovy noční můry začínají přibližně dva roky před otcovou smrtí, po babiččině pohřbu, kdy celý zbytek rodiny propadá zoufalství a depresím a také dědečkova smrt rodinné pohodě příliš nepomohla, neboť zanechala celou Lovecraftovu rodinu ve značné finanční tísni. 

Lovecraftovi předkové z otcovy strany byli na Rhode Islandu starousedlíci, vyhlášení poloincestními manželskými svazky a tuto inspiraci dědičností a degenerací je možné vysledovat rovněž i v některých příbězích.  
V roce 1914 Lovecraft začíná vydávat své básně, inspirované význačnými mistry 18. století jako  
Pope, Johnson, Thomas Gray, James Thomson a takzvaným stylem doby královny Anny, (další rozpoznatelný vliv na něj měli Poe, E. A. Robinson, C. A. Smith a Donald Wandrei) a během roku 1917 se Lovecraft poprvé od dob mládí vrací k psaní fikce. Následujícího roku přidává i duchařské historky v nichž i nadále pokračuje, z nichž je několik možno nazvat hororem. Za jednu z nejvýznamnějších je považována povídka "Uvězněn s faraony", napsaná r. 1924 (věnována iluzionistovi H. Houdinimu). 
Přibližně v roce 1919 objevuje spisy Lorda Dunsanyho, kterého považuje okamžitě za zpřízněnou duši. Aby si vyslechl Dunsanyho předčítání, cestoval až do Bostonu a po několik dalších let byl silně ovlivněn jeho vzorem (z tohoto období můžeme uvést např. "Bílá lod" -1919-, "Stříbrný klíč" -1926- a "Snové putování k neznámému Kadathu" -1927-). 

V roce 1923 čte Lovecraft poprvé Arthura Machena, který se stává jeho posledním největším literárním vzorem. Nebylo to ani tak pro Machenův překombinovaný a obtížně sledovatelný styl, ale spíše pro jeho nesmírnou citlivost k opakujícímu se tématu, jakým je dávno zapomenuté zlo, jež přežívá pouze díky mýtům či rituálům, motiv jiných dimenzí a z toho plynoucí narušitelnost prostoru a času. Lovecraft též obdivoval Algernona Blackwooda, který si rovněž dokázal s těmito tématy poradit. Není známo, kdy se poprvé seznámil s jeho dílem a nasál z něj onu tajuplnou atmosféru. Krátce po svém seznámení s Machenovým dílem napsal Lovecraft klasický horor "Krysy ve zdech", který se stal jednou z prvních oficiálně publikovaných prací v právě začínajícím magazínu "Weird Tales". (První byl "Dagon", publikovaný v říjnovém čísle roku 1923.) Následující rok mu bylo nabídnuto místo redaktora magazínu, avšak kancelář magazínu sídlila v Chicagu a tak Lovecraft odmítá.Povídka "Outsider" (1921) byla drobnou vzpomínkou na A. E. Poa, další příběhy jako "Volání Ctulhu" (1926) a "Barva z vesmíru" (1927) tvoří Lovecraftův mistrovský vrchol. Jiní Lovecraftovi čtenáři upřednosnují spíše "Sny v čarodějném domě" (1932) a "Hudba Ericha Zanna" (1921). 

V roce 1924 se Lovecraft oženil a vzal si Soniu H. Greene, dceru ruských židovských přistěhovalců a oba dva se přestěhovali do Brooklynu. Po krátkém okouzlení New Yorkem však H.P.L. brzy zatoužil po klidu rodné Providence. Mimo to nemohl sehnat práci a byl tak závislý na své ženě (modní návrhářce) a k doplnění příjmu vydával své staré a přepracované povídky. Nakonec to byla Sonia, kdo ho přiměl k návratu. Manželství netrvalo dlouho, protože oba dva byli zvyklí prosazovat svou vůli (jejich známí popisovali Soniu jako "neobvykle despotickou ženu") a nakonec se po dvou letech společenského života odloučili, ačkoliv si i nadále nepřestali dopisovat. 

Kromě svých povídek, básní a několika krátkých románů napsal Lovecraft přibližně neuvěřitelných 100,000 dopisů, z nichž některé dosahovaly délky až asi padesát stran. Tento výkon je zcela srovnatelný s Voltairem, Horacem Walpolem a Samuelem Johnsonem.  
Lovecraft napsal asi padesát kratších či delších povídek, čtyři krátké romány, několik vědecky zaměřených studií a mnoho básní, jeho dílo však vyšlo ve vázané podobě poprvé až v roce 1939, po jeho smrti. 
V roce 1937 byla u Lovecrafta diagnostikována rakovina zažívacího a vyměšovacího systému a po pětidenní hospitalizaci 19. března 1937 umrá ve věku nedožitých čtyřiceti sedmi let, poté co své obtíže po celý jeden rok považoval za chřipku a zatvrzele odmítal návštěvu lékaře. Byl pohřben v rodinné hrobce, nacházející se na hřbitově Swan Point. 

  -Dianann
 
  
Stručný slovník lovecraftštiny
(Necronomický průvodce)
 
Abdul Alhazred
 
Autor Necronomiconu, známý též jako šílený básník, pocházející z města Sanaa v Jemenu, které bylo za časů Kalífa Ommiada prosperujícím městem (700 n.l.) . 
Navštívil zříceniny Babylonu a podzemí v Memfisu, strávil deset let na náhorních pouštních plošinách jižní Arábie, které byly dle pověstí a jeho vlastního tvrzení obývány zlými duchy a nemrtvými monstry. Na svých cestách spatřil mnoho neobyčejných divů a snažil se jím porozumět. 
Skončil v Damašku, kde také napsal svou knihu. Po svém překladu do řečtiny obdržel původní rukopis Al Azif známější jméno Necronomicon. "Necro" značí řecký výraz pro smrt a slovem "nomos" je nazývána praxe, přesto bývá titul Necronomicon alternativně též překládán jako Kniha mrtvých jmen.   
 
Al Azif
 
Originální název pro Necronomicon, slovo Azif je arabským výrazem, vyjadřující noční zvuky (vydávané hmyzem). Předpokládalo se, že onen zvuk je voláním démonů. 
    
AZATHOTH
 
Výraz známý též ve spojitosti s označením sultán, bytost, jež přebývá v temnotách a je přímo či nepřímo odpovědná za všechny ostatní pekelné bytosti a běsy, povstávající ze zlých fantazií a myšlenek. 
Snové putování k neznámému Kadathu: 
"...ta poslední beztvará zhouba nejnižšího zmatku, jež se rouhá a blábolí ve středu celého nekonečna - bezhraničný démonský sultán Azathoth, jehož jméno se žádné rty neodváží vyslovit nahlas a jenž hladově hryže v 
nepředstavitelných neosvětlených komnatách za hranicí času uprostřed dušného, k šílenství dohánějícího bušení mrzkých bubnů a tenkého jednotvárného knourání prokletých fléten; 
odporného bubnování a pískání, při němž pomalu, nemotorně a nesmyslně tančí obrovití Nejzazší bohové, slepí, němí, temní, nemyslící." 
 Srovnej s egyptsko-sumerskou mytologií - Azag-Thoth - podobnost s podzemním zapisovatelem mrtvých Thothem (kniha sultána Azathotha). 
   
CTULHU
 
Bodem sporů je už pouhá výslovnost - podle některých se vyslovuje "kuhtulů", mnozí Lovecraftovi žáci však doporučují "Cloo-loo". Existují teorie, že pochází z arabského Qaudulu, Kadulu. 
V Čechách, na Moravě (i jinde) rozšířeno jako "ktulhu". 
   
1. Bytost sumerské mytologie 
2. Podle H.P.L. drak s tváří pokrytou tykadly. Cthulhu je uložen ke spánku v Abbyssu (exotericky v propasti Pacifického oceánu), přesto jsou paradoxně jeho nevětšími vzývači pouštní arabské kmeny. Není jedním z Prastarých, je však jejich nejvyšším veleknězem. 
   
DAGON
 
1.Mýtický rybí bůh, v Lovecraftově díle zastává roli zla, pocházejícího z vodního živlu, podmořská protihodnota Boha a dobra (Otec Dagon, Matka Hydra). 
2.Bůh filištínských, jemuž byly obětovány lidské oběti. 
Biblické odkazy: Soudců 16:23, 1. Samuelova 5:2-7, 1. Paralipomenon 10:10  
HASTUR
 
Mocný kníže podsvětí případně jiné dimenze, lze najít i v pracech Roberta W. Chamberse a Ambrose Bierce (A.B. charakterizoval Hastura jako boha pastýřů). 
   
NYARLATHOTEP
 
1.Podle H.P.L. má egyptský původ a je staré krve faraonů, tmavé pleti, cynický a neblahý, nakupující cizí nástroje z kovu a skla a skládající z nich nástroje ještě cizejší... 
(černý faraon) 
2.Černý muž čarodějných kultů, jeden z lovců temnoty a Ten, jehož povolávají čarodějnice. 
3.Hemživý Chaos 
 
PRASTAŘÍ
 
Podle Necronomiconu byli pradávnými vládci Země, původně však přišli z jiných světů (dimenzí). Yog - Sothoth je brána, Yog - Shothot je klíčem i strážcem brány. Minulost, přítomnost budoucnost, vše jest jedním ve jménu Yog - Shothota. (Yog - Shothoth je klíčem, branou a strážcem a rovněž i průsečíkem sfér, proto lze pomocí něho putovat mezi světy.) 
Prastaří prý kdysi panovali nad lidstvem, ale byli o svou vládu připraveni. Stále se však snaží ze svého exilu  najít cestu zpátky na Zem a trpělivě vyčkávají, až se znovu zmocní této planety. 
Nejsou podobní lidem a postrádají spatřitelný tvar. Mají prý četné následovníky v podobě tajemných kultů, z nichž je jeden nazýván Cthulhu. 
    
SHUB-NIGGURATH
 
IA! SHUB-Niggurath! Černá koza s tísícerem kůzlat! 
Ženský aspekt temnoty, Astarte nebo Isis, Hecaté, Diana, matriarchální kulty a černé nebo krvácející madony, Isidino zpodobnění s mnoha prsy, indická Kálí, ženská heterogamie. 
    
SHOGGOTI
 
-bytosti bez původního tvaru, které mohou svůj tvar náležitě měnit. 
-bytosti bez hlavy, bez úst a očí, ale přesto naříkající... 
 
 
 Kenneth Grant a tyfónský proud, lovecraftiánská kabala, sethiánská mystéria
 
Index Cyber Templi
(c) 1998 Dianann